Početna strana > Hronika > Broj poginulih i nestalih u zemljotresu u Japanu premašio 18.000
Hronika

Broj poginulih i nestalih u zemljotresu u Japanu premašio 18.000

PDF Štampa El. pošta
subota, 19. mart 2011.

Broj poginulih i nestalih u razornom zemljotresu i cunamiju, koji su 11. marta pogodili severoistok i istok Japana, premašio je 18.000, dok se u oštećenom nuklearnom kompleksu Fukušima nastavlja hlađenje vodom pregrejanih bazena sa potrošenim nukelarnim gorivom.

Japanska policija je saopštila da je, prema najnovijim potvrđenim podacima, poginulo 7.197 ljudi, dok sudbina 10.905 osoba nije poznata, što je ukupno 18.102, prenele su agencije.

Sada je izvesno da je ovo bila najveća prirodna katastrofa u Japanu posle zemljotresa Veliki Kanto u kome je 1923. godine poginulo više od 142.000 ljudi.

U međuvremenu, japanski inženjeri i dalje pokušavaju da ohlade pregrejane bazene sa potrošenim gorivom u Fukušimi posipanjem vode i da dovedu struju do reaktora kako bi sistemi za hlađenje mogli ponovo da prorade. Očekuje se da će tokom dana strujni kabl biti povezan sa reaktorom 2.

Upostavljanje stabilnog napajanja strujom od ključnog je značaja za sprečavanje daljeg pogoršanja situacije, zato što bi to omogućilo vraćanje u funkciju sistema za hlađenje jezgra reaktora i vode u bazenima sa potrošenim gorivom.

Problemi u nuklearnom komplesku nastali su kada su posle zemljotresa jačine 9,0 stepeni Rihterove skale, usled nestanka struje prestali sa radom sistemi za hlađenje ukupno šest reaktora koliko ih ima u Fukušimi.

U trenutku zemljotresa radili su samo reaktori 1, 2 i 3 i oni su tada automatski stali, ali veruje se da su se njihova jezgra delimično istopila zbog prestanka rada sistema za hlađenje.

Objekti u kojima se nalaze rektori 1, 3 i 4 teško su oštećeni, pa su bazeni sa potrošenim gorivom ostali otrkiveni.

Četiri od ukupno šest reaktora u Fukušimi pretrpeli su požare, eksplozije, oštećenja struktura u kojima su smeštena jezgra reaktora, kao i delimično topljenje ili porast temperature u bazenima u kojima je skladišteno potrošeno nuklearno gorivo.

Portparol japanske vlade Jukio Edano je danas izjavio da je u mleku i spanaću iz okoline Fukušime detektovan neobično visok nivo radioaktivnosti, ali da se ne radi o količini opasnoj po zdravlje ljudi.

Kontaminirano mleko je pronađeno u prefekturi Fukušima, a spanać u susednoj prefekturi Ibaraki, navele su agencije.

Edano je rekao je ministarstvo zdravlja naložilo nadležnima u obe prefekture da utvrde odakle potiče ova hrana, kako je distribuirana i da, u zavisnosti od rezultata istrage, eventualno zabrane njihovu prodaju.

On je, međutim, rekao da nema razloga za brigu jer količina radijacije kojoj bi potrošač bio izložen čak i kada bi pio kontaminirano mleko čitavih godinu dana ne bi bila veća od radijacije prilikom jednog pregleda dijagnostičkim skenerom.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner